Credit microfinantare

20 october 2020 174

Buna ziua. Pe 20 Februarie.2020 am luat un credit de 5.100 euro de la o companie de microfinantare. Din cauza pandemiei am ramas fara venituri si nu am achitat nicio rata. Acum pot sa achit total contractul, suma in prezent pe 7 luni e 6.300 euro, dar creditorul cere in plus 1.300 euro penalitati. Eu am refuzat si de la 1.300 s-a ajuns la 500 euro penalitate. Are creditorul dreptul sa calculeze penalitati in aceasta perioada de pandemie? Sau doar incearca sa stoarcca cat mai mult din mine? Va multumesc.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua Nicolae,

Pandemia nu este o circumstanță care ar îngrădi creditorul să aplice penalități de întârziere. În ceea ce ține de mărimea penalităților, trebuie să studiați atent contractul de credit.

24 october 2020