Credit neachitat

30 august 2020 166

Buna ziua. Soacra mea a luat un credit de 9.800 lei de la o companie nebancara, dar nu l-a achitat si dosarul a ajuns la compania de colectorii. Acestia ii spun ca suma spre achitare este 31.000 lei si ca vor da dosarul în judecata si vor lua casa. Chiar e posibil pentru asa suma sa rămână fara casa? Chiar dacă vor înainta dosarul în judecata, avem dreptul sa achitam pînă va fi pronunțată hotărîrea?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
toate poveștile colectorilor țin a vă speria, însă nici nu e cazul să întindeți cu achitarea, deoarece în cazul examinării cauzei în instanța de judecată cît și ulterior la executare silită, suma poate crește considerabil, iar în lipsa posibilităților de a restitui banii, se poate purcede inclusiv la vînzarea bunurilor... mai detaliat ce aparțin datornicului.

31 august 2020