Credit neachitat

22 june 2022 262

Buna ziua. Am luat un credit mare 8 ani in urmă. După o perioadă nu am mai putut achita ratele lunare. A avut loc judecata și mi-au fost luati bani din cont, au fost vândute bunurile puse în gaj. Cu toate acestea, creditorul spune că îi datorez o sumă dublă față de creditul inițial. Care poate fi mărimea penalităților? Nu există o limită?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Buna!
Datoria totala se calculeaza din suma indicata in hotararea judecătorească definitivă, plus o dobanda legala de intarziere (limitata) care se calculeaza de la data emiterii hotararii si pana la stingerea obligatiei.
Trebuie de vazut ce suma in total a incasat creditorul din vanzarea bunurilor gajate, daca acele bunuri au fost evaluate... mai detaliat corect, si doar dupa aceasta se poate spune cu aproximație soldul datoriei ramase.
Daca aveti nevoie de consultatie detaliata, contactati-ma la adresa de email : office.potirniche@yahoo.com

23 june 2022