Credit neachitat

27 march 2019 134

Buna ziua! Am un credit pe care din pacate nu-l achit deja de aproximativ jumate de an. Creditorii m-au dat in judecata, eu nici nu am stiut, adica a fost judecata, dar eu nici nu am stiut. Acum ma suna executorul judecatoresc si ma impune sa achit o suma mare de bani, adica au fost asa socoteli. Eu nu am posibilitate, i-am rugat sa achit cat pot in rate, ca nu ma eschivez, nu dispar. Insa ei cu amenintari, ca o sa vina si o sa ma ia cu forta la ei sa achit. Ce pot face?
P.S. acasa nu am nimic documentar al meu, nici casa.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Roman,

Dat fiind faptul ca deja a fost înaintat spre urmărire documentul executoriu, suspectez ca s-ar putea sa fie târziu sa depuneți apel, după caz, obiecții.
Astafel, va rămâne sa schițati câte cât puteți.
Neexecutarea în termenul legal acorda creditorului dreptul de a cere dobânda de întârziere.

27 march 2019