Credit neachitat

26 january 2022 201

Buna ziua. Am luat un credit si de 3 luni nu am achitat ratele. Reprezentantul creditorului ma ameninta ca va veni acasa la mine si vorbeste urat. Ce pot face ca sa nu vina la domiciliu?

Jurist comments 2

Irina Clepalo
  • Legal consultant

Buna ziua Diana,
Probabilitatea că cineva va veni la domiciliul dvs este mică, dar totuși există, nimeni nu știe cum pînă la urmă își execută meseria colectorii.
În acest caz sesizați prin plîngere poliția și descrieți în plîngere tot ce v-au comunicat reprezentanții creditorilor, indicați numele prenumele cu care s0au prezentat... mai detaliat persoanele în cauză și numerele de telefon în plîngere.

27 january 2022
  • Legal consultant

Noroc Diana, colega mea d-na Irina v=a orientat corect, dar o să fie mai bine dacă DVS o să apelați la telefonul 112 o să fie o constatare. După aceasta la DVS o să se prezinte inspectorul de sector, căruia o să înaintați plângerea. Eu pot să contribui cu un... mai detaliat ajutor, puteți ieși pe viberul de pe telefonul +37368669950 și noi vom discuta mai amănunțit.

27 january 2022