Credit neachitat

05 february 2019 103

Buna ziua. Am luat un credit pe 24 luni de la o companie de creditare. Am achitat doar 7 luni, dupa care m-am blocat, nu am mai putut achita rata lunara din motiv ca nu lucrez. Sunt in concediu de ingrijire a copilului si am venit lunar de 1.300 lei, alte venituri nu am. Compania ma tot suna ca ma dau in judecata. Vreau sa stiu ce urmeaza, ce se va intampla? Nu ca nu vreau sa il achit, dar nu am de unde. Ce decizie poate sa ia instanta de judecata?

Jurist comments 1

Cristian Iustin
  • Advocate
  • Other violations

Buna Ionela, din start tin sa va comunic ca datoriile urmeaza a fi achitate, daca gasiti o posibilitate va recomand sa o achitati. In caz contrar instanta de judecata o sa pronunte o hotarire in favoarea creditorului dvs., si creditorul nemijlocit o sa incaseze silit datoria. Evident ca in cazul... mai detaliat in care nu aveti bunuri o sa fie mai complicat insa oricum creditorul are mijloace juridice suficiente pentru a incasa silit datoria.
Suplimentar mentionez si faptul ca exista si riscul sa achitati dobinzi pentru intirziere, respectiv suma ce urmeaza a fi rambursata poate creste considerabil.
Recomandarea mea este ca sa incercati sa gasiti o solutie si sa achitati datoria.

06 february 2019