Credit neachitat

01 january 2020 225

Buna ziua. M-au telefonat de la direcția poliția judiciară si mi-au zis ca sunt dat în cautare pentru neachitarea unui credit. Mi-au mai spus să mă prezint la ei. Ma intereseaza daca nu mă vor aresta acolo. Mentionez ca executorul judecatoresc a blocat cardul sotiei pentru neachitarea acelui credit. Ce consecinte pot urma?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Bună ziua Anatol,

Conform legislației, în cazul cînd prezenţa debitorului la anumite acţiuni de executare este impusă de lege, de documentul executoriu sau cînd executorul judecătoresc ori creditorul o consideră necesară, iar locul de aflare a debitorului nu este cunoscut, instanţa de judecată, la demersul executorului judecătoresc sau la cererea creditorului,... mai detaliat adoptă o încheiere de căutare a debitorului.

Căutarea debitorului persoană fizică se efectuează de către organul afacerilor interne în a cărui rază teritorială se află ultimul domiciliu al debitorului.

La fel, în cazul în care debitorul nu se prezintă repetat la solicitarea executorului judecătoresc, instanţa de judecată, la demersul acestuia din urmă, va dispune aducerea forţată în faţa lui a debitorului.

Aducerea forţată a debitorului se face de către organul afacerilor interne în a cărui rază teritorială debitorul îşi are domiciliul sau sediul.

Pentru o consultație mai detaliată vă sunt la dispoziție.

02 january 2020
Alexandru Lungu
  • Advocate

Nu te vor aresta, dar te vor "ruga frumos" sa te prezinți la executorul judecătoresc.

02 january 2020