Credit neachitat

29 september 2020 167

Buna ziua. Soacra a luat un credit de la o companie nebancara si dosarul a ajuns dosarul la o companie de colectarea datoriilor. Acum ei o suna si ii zic ca daca nu achita datoria de de 18.400 lei timp de 5 zile (adica pana pe data de 2 octombrie), va fi actionata in judecata. Ea este pensionara si nu poate achita asa suma. Colectorii au zis ca timp de 10 zile va fii scoasa casa la licitatie. Poate sa fie pus sechestru asa de repede, daca nu am primit niciun document de la judecatorie? Puteti sa ne ajutati, va rog, cu un sfat?

Jurist comments 3

  • Legal consultant

Buna ziua Anatol,

Ei vă sperie, sigur că nu e posibil așa ceva. Deposedarea de imobil se face doar la faza de executare de către executorul judecătoresc și doar daca există titlul executoriu.

30 september 2020
  • Legal consultant

Buna, dl. Anatol aste eun fel de наезд , colegul meu dl. Artur corect a accentuat în răspunsul său, succese.

30 september 2020
  • Court executor

Companiile de colectare nu au nici o posibilitate de a aplica masuri de constringere de gen sechestru, vinzarea silita a bunului sau evacuarea din imobil.
Toate acestea se pot face doar in temeiul existentei unui titlu executoriu si doar de catre executorul judecatoresc.
persoana care a luat creditul poate face o solicitare... mai detaliat scrisa catre creditor pentru a stabili un grafic de esalonare a platilor, dar mare atentie la conditiile care i se propun - caci deseori companiile de creditare nebancara includ clauze abuzive si disproportionate.

30 september 2020