Credit neachitat

03 october 2019 223

Buna. Am fost anuntat acum 2-3 luni in urma ca pe data de 10 octombrie 2019 sunt chemat in judecata pentru neachitarea creditului. Am luat un credit jumatate de an in urma si am o datorie de 65.000 lei. Nu am putut achita, persoana de contact este mama, bunuri materiale nu detin, card bancar nu detin pentru ca deja nu mai lucrez oficial. Lucrez la moment neoficial si primesc salariu, pot sa achit saptamanal, lunar, adica sa intorc creditul. Traiesc cu parintii si doar sunt inscris la domiciliu in buletin, mama si eu avem mare frica sa nu sechestreze din apartament bunurile materiale ale mamei. Ce poate sa hotarasca judecatorul in acest caz? Ajutati-ma, va rog: ce pot face la moment?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

În cazul în care mama Dvs. este doar ca persoană de contact și nu are calitatea de debitor gajist/ipotecar, sau fidejusor, bunul imobil aparținînd doar acesteia nu poate fi urmărit de către creditor, fiindcă mama nu răspunde în atare caz pentru obligațiile asumate de către Dvs.

Ar fi cazul să depuneți... mai detaliat o referință(obiecție scrisă) la cererea de chemare în judecată și să solicitați reducerea sau chiar anularea penalităților care la sigur au fost inserate în contract.
În cazul Dvs. este necesar să fie analizate prevederile contractuale, deoarece la sigur au fost inserate clauze abuzive, iar dvs ați putea în final să obțineți reducerea considerabilă a sumei care trebuie să o achitați.

În cazul în care nu dispuneți de mijloace bănești să contractați un avocat cu plată, vă recomand să vă adresați la Oficiul Teritorial al Consiliului Național pentru acordarea Asistenței Juridice Garantate de Stat care, să vă reprezinte în acest proces.
Datele e contact ale acestei instituții le găsiți la rubrica contacte accesînd pagina web www.cnajgs.md

04 october 2019