Credit neachitat

08 october 2020 207

Bună ziua! Soacra mea a luat un credit in mărime de 5.200 Euro de la o companie de microfinantare. Este plecată peste hotare și respectiv din cauza pandemiei nu l-a achitat. Plata nu s-a efectuat timp de 10 luni și datoria a ajuns la 16.800 euro. Este vreo posibilitate de a micsora penalitatile?
P.S. La luarea creditului a fost pusă casa în gaj. Nu am primit nimic de la executorul judecătoresc privind evacuarea casei.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Penalitățile sunt exagerate, cu siguranță urmează a fi reduse cel puțin dublu sau chiar triplu.

Urmează să depuneți o acțiune în instanța de judecată privind constatarea abuzivă a clauzelor contractuale cu privire la penalități, dobânzi și comisioane după caz.

De asemenea, urmează să urmăriți la ce etapă se află procedura de executare... mai detaliat silită în cazul în care a fost intentată, or, după evacuare, va fi mai complicat să întreprindeți careva acțiuni.

Pentru o consultație mai detaliată, mă puteți contacta la nr. de telefon indicat în profil.

09 october 2020