Credit neachitat

19 august 2020 263

Daca am un credit neachitat si executorul a trimis sesizare la Procuratura Generala, la ce pot sa ma astept? Mentionez ca la moment nu lucrez si am 2 copiii minori.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Sesizare? E vorba de sperieturi pentru copii.
Există posibilitatea de a fi atras la raspundere contravențională, insa acest fapt survine doar in cazul eschivarii de a executa hotarirea si nu in cazul imposibilității.
Plus la toate, procuratura nu are nimic de a face cu datoriile civile, stati liniștit si incercati sa achitati... mai detaliat datoria.
Informatia este una prealabila si urmeaza a fi concretizată reiesind din detalii.

19 august 2020