Credit neachitat

09 july 2019 180

Am primit o scrisoare sa ma prezit la data cutare la executorul judecatoresc si din motive ca eram la serviciu, nu am putut veni. Am mai primit o scrisoare ca in caz ca nu achit datoria la credit pana pe 15, vine executorul cu politia si imi pune sechestru pe bunuri. Am dreptul sa fac un contract ca sa achit suma datorata in rate?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

Stimată Dna Diana,
Depuneți în adresa executorului o cerere prin care solicitați acordarea posibilității de achitare a datoriei și cheltuielilor în rate.
Totodată, trebuie să înțelegi că neexecutarea hotărârii judecătorești în interiorul termenului prevăzut, ulterior riscați să achitați o dobândă de întârziere în acord cu art. 24 Cod de executare al RM.

Succes.

09 july 2019

Dar executorul are dreptul sa refuze cererea mea? Si unde sa depun cererea?

10 july 2019