Credit neachitat

13 march 2020 113

Buna ziua. Am luat un credit in marime de 1.500 pentru o perioada de o luna si am achitat prelungirea creditului cate 350/luna timp de 4 luni, apoi nu am mai achitat. Acum ma suna colectorii si imi zic sa achit 5.000 de lei timp de 3 zile - daca nu achit, mergem in judecata. Le-am zis ca nu achit 5.000, achit doar 2.000 cat trebuie sa intorc. Ce se poate intampla daca nu achit suma de 5.000?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Ion,

Trebuie să vă clarificați ce fel de datorie este aceasta și cum s-a format, în baza la ce articol din contractul de credit. Solicitați descifrarea detaliată a datoriei pentru a vedea dacă au dreptul să o solicite de la Dvs.

14 march 2020