Credit neachitat

25 november 2019 126

Salut. Am luat cu ceva timp in urma un credit de 3.000 lei pe termen de o luna, dar nu am reusit sa-l intorc. Au dat la executor, datoria a ajuns la 9.000 lei. Luna trecuta au luat legatura cu sotul, el le-a zis sa-mi deblocheze cardul social pe care primesc indemnizatia pentru copil, ei au zis ca vor reveni cu un raspuns. Raspunsul l-am primit luna aceasta, si anume datoria este deja 10.000 lei, plus au trimis o scrisoare politistului de sector sa verifice daca sunt la adresa data si daca nu ma eschivez de la plata. Ce sa fac? Eu nu lucrez, stau acasa cu copil mic, nu am alt venit in afara de indemnizatia copilului, lucreaza doar sotul si el tot salariul il da pe credite, de 2 ani nu primeste niciun banut. Avem 3 copiii minori. Ce putem face? Eu sunt de acord sa dau mai mult, dar nu chiar 10.000.

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Bună ziua Anastasia,

Cert este că trebuie să achitați datoria, însă trebuie de văzut în ce mărime. Deobicei companiile de microfinanțare pun niște dobânzi și penalități exagerate, ceea ce constituie un abuz. Respectiv, prin judecată Dvs. puteți contesta datoria și reduce penalitatea formată.

Pentru o consultație mai detaliată mă puteți contacta.

17 december 2019

care sunt costurile pentru a apela la un avocat ?ca sa ma ajute sa contestez.multumim

22 december 2019