Credit neachitat

27 march 2019 89

Buna ziua. Am un credit neachitat la o companie de microfinantare. Ei imi cer sa achit toata suma, dar eu nu am asa bani. E posibil sa fac cu ei o intelegere ca sa achit in rate sau sa imi faca o refinantare? Ce pot sa fac daca ma refuza?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Ionela,

Nu prea aveți din ce alege decât doar să achitați.
Vedeți dacă există o clauză penală și aceasta sa nu fie prea mare.

Puteți doar negocia, însă dacă nu respectați graficul, nu achitați la timp e puțin probabil ca nu veți fi acționată în instanța de judecată.

27 march 2019