Credit neachitat

24 august 2019 144

Buna ziua. Am nevoie de un sfat. Daca n-am achitat 2 luni de zile la executorul judecatoresc, are dreptul juristul companiei sa scrie o plangere la procuratura? Ce consecinte poate avea acest fapt? Ajutati-ma, va rog. Nu stiu unde se poate de adresat.

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna ziua Aliona,

Sigur că nu poate face acest lucru pentru că nu are temei. El doar încearcă să vă sperie ca să achitați mai repede datoria.

Executorul poate aplica doar masuri de asigurare a excutarii titlului (sechestru, reținere din salariu, interdicții etc.)

Daca aveti nevoie de consultatie suplimentara va sunt la dispozitie.

O... mai detaliat zi buna!

24 august 2019
Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua,

De fapt există acest drept dacă obiectul plângerii îl face neexecutarea intenţionată sau eschivarea de la executare a hotărîrii instanţei de judecată, dacă aceasta a fost comisă după aplicarea sancţiunii contravenţionale potrivit art. 320 Cod Penal al RM

24 august 2019