Credit neachitat , cit timp are loc un proces de judecată ?

29 june 2019 162

Buna ziua. Am un credit neachitat in valoare de 9.000 lei (cu penalități se aduna 15.000) și am achitat mai mult de jumătate de suma. Azi am primit scrisoare de la judecătorie despre procesul privind încasarea datoriei. Nu scrie data cand va fi judecată. Cam cat timp dureaza acest proces și după cat timp sa ma aștept ca voi primi chemare in judecată. In afara de asta, peste o saptamana urmează sa plec din țara la munca pentru o luna. Vreau sa știu ce risc la plecarea din țara și la întoarcere. Dețin pașaport biometric.

Jurist comments 1

Cristian Iustin
  • Advocate
  • Other violations

Buna Maria, nu putem sa va comunicam in cit timp va dura procesul, se examineaza in termen rezonabil. Dvs., ar fi bine sa fiti prezenta la sedinta in caz contrar poate fi examinat in lipsa, peste hotare, da, puteti pleca.

29 june 2019