Credit neachitat cu 3 fidejusori

30 june 2020 82

Buna ziua. Am un credit luat in luna ianuarie si pana acum am achitat o singura rata in luna februarie. Dupa aceasta, a intervenit carantina si nu am mai putut achita. Am trei fedejusori. Acum creditorul cere achitarea integrala a creditului, spune ca ne va da in judecata pe toti patru. As vrea sa aflu ce va fi cu fedejusorii mai departe si care vor fi consecintele, pentru ca creditorul nu accepta sa achitam partial. Eu nu lucrez pentru ca am copil acasa, care nu poate sa mearga la gradinita cara e inchisa. Care sunt consecintele? Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
În calitate de fidejusori, persoanele au asumat responsabilitatea că, daca dumneavoastră nu achitați în termen, ceilalți urmează să garanteze achitarea.
Astfel, daca creditorul vă acționează pe toți în judecată, toți patru veți raspunde solidar pentru aceiași datorie, creditorul fiind în drept să încaseze suma din oricare, ca ulterior, cel ce a... mai detaliat achitat total sau parțial, să se adreseze fața de dumneavoastră pentru a fi compensate cheltuielile cît și suma împrumutului.

Încercați prin orice metodă să evitați adresarea în instanța de judecată, or, aceste acțiuni se impun cu costuri suplimentare, care pot fi majorate inclusiv dacă cauza va ajunge spre executare silită.

01 july 2020