Credit neachitat cu riscul de ajunge in judecata

26 may 2018 111

Am un imprumut (nu de la banca, dar de la o companie de creditare). Contractele lor sunt scrise marunt si unele puncte nu le intelegi. Eu n-am observat. Am luat de la ei 35.000 dar trebuie sa intorc acum 100.000 din cauza intarzierii cu aproximativ 60 de zile. Ei vor sa inainteze in judecata. Eu nu am acesti bani. Ce sa fac?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna,
Trebuie de analizat contractul și de văzut dacă include sau nu careva clauze abuzive, etc.
In dependență de aceasta se poate de stabilit ce acțiuni pot fi întreprinse.
Oricum va trebuie să restituiți banii însă suma finală o va stabili instanța de judecată în cazul în care nu ajungeți la o înțelegere.

27 may 2018
  • Legal consultant

În cazul DVS d-na Elena a trebui să vă adresaţi la compania de creditare cu o cerere, unde să indicaţi circumstanţele menţionate de DVS, ca ei să vă răspundă oficial în baza cărui punc al contractului DVS trebue să achitaţi o aşa sumă de bani şi trebue să duceţi tratative... mai detaliat cu compania, modul de achitare a creditului, pentru a evita judecata.

27 may 2018