Credit neachitat de trei luni

23 november 2018 107

Buna ziua. Am asa o intrebare: am luat un credit de 50 mii lei, am achitat cateva luni regulat, dupa care nu am mai achitat de aproape patru luni. La moment ma aflu in Europa si m-au sunat de la companie de colectare si mi-au zis ca a avut loc judecata si ca o sa-mi blocheze toate conturile bancare pe care le detin in Europa. Spuneti-mi, va rog, e posibil asa ceva, sau doar ma sperie.

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Teoretic este posibil. Practic - mai dificil.

24 november 2018
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Puteți verifica existența unui dosar impotriva d-stră prin intermediul paginii
http://instante.justice.md/ro.
Totodată, daca sunteți deținator al cetațeniei RO, atunci ar fi imposibil de blocat conturile pe motiv ca sunteți deținator a unei cetațenii a altei țări, la care nu e posibil de a avea acces celor din companiile de microfinanțare, totodată... mai detaliat si datele de identitate sunt diferite.

25 november 2018