Credit neachitat - instanţa de judecată - consecinţe - alt credit

30 march 2018 153

Ca urmare a neachitării creditului, instanţa de judecată a adoptat o hotărîre judecătorească privind încasarea datoriei. Persoana în cauză a achitat suma stabilită de către judecător. Mai poate beneficia de alte credite bancare, sau deja este în baza de date a Biroului de Credit ca rău-plătitor?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Natalia,
Dacă creditor era o bancă sau o organizație de microfinantare care este parte la un Birou al istoriilor de credit cu siguranță că deja aceștia au o asemenea informație.
La moment puține organizații de microfinanțare fac parte și transmit datele către un Birou al istoriilor de credit.
Ar putea fi dificil... mai detaliat sa contractați un credit de la bancă, însă odată ce dvs ați achitat.
Nu ar trebui sa fie prea mare problemă, însă acordarea creditului ar putea lua mai mult timp.

30 march 2018