Credit neachitat la timp

23 may 2019 196

Bună ziua! Am un credit la o companie de microfinantare, am luat 2.000 lei si nu am avut posibilitatea să-l achit timp de 3 luni și a crescut la 10.000. Acum vreau să-l achit lunar, dar de la companie îmi spun că nu e posibil. Și sunt amenințată în tot felul. Cum pot rezolva această problema și unde să ma adresez? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Orice forma de amenințare este ilegala fața de dvs ore aceasta este o forma a companie de a vă presa intru achitarea restanțelor urmeaza de analizat contractul dvs de văzut dacă suma penalităților este justificată or toate calculele sunt conform legislației și nu abuzive .

In cazul dvs urmează cu... mai detaliat administratoare organizației să luați legătura și să comunicați posibilitatile dvs pentru o posibilă achitare eșalonată, totuși urmeaza să știți că fiecare zi de intirziere de la data scadenta implica o dobinda de intirziere legală.

23 may 2019