Credit nebancar

03 june 2020 158

Bună ziua. Am un credit de la o companie nebancara și am întârziat cu achitarea. Creditorul a desfăcut contractul, a calculat penalități la suma restantă, iar acum mă amenință că mă dă la poliție pentru escrocherie. Au zis că azi trimit grupa operativa la mine acasă. Au dreptul sa vină fără judecată?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Daca nu sunt temei de a considera existența unei escrocherii, atunci este relatie civila si se soluționează de către instanța de judecată, si apoi posibil executare silita.
Neexecutare unei obligații contractuale sau intirzierea nu este infractiune.
Poate calcula penalități, poate actiona in judecată si executa silit, grupa operativă sau politie nu poate... mai detaliat fi vorba, sunt siretlicuri folosite pentru a va stimula sa achitati cit mai repede, mai mult ar fi vorba de șantaj, ceia ce se pedepsește penal.

03 june 2020