Credit nerambursat

27 january 2023 165

Bună ziua! Cine are dreptul sa ma dea in judecata pentru ca nu am rambursat un credit: compania de creditare sau compania de colectori? Am eu dreptul sa actionez creditorul in judecata pentru ca mi-a oferit foarte usor creditul mentionat, ca am fost de fapt manipulata de oferta lor? Exista lege care sa ne apere si pe noi, consumatorii?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua Ana,

Vă răspund direct pe întrebări:

1. Colectorii pot să depună acțiune în judecată în cazul în care au cumpărat datoria Dvs. de la compania de creditare. (contract de cesiune de creanță)

2. Puteți să invocați clauzele abuzive (în cazul în care există) din contractul de credit. La fel, puteți invoca... mai detaliat eroarea, dacă compania respectivă a tăinuit/denaturat careva informații cu privire la credit.

3. Codul Civil, LEGE Nr. 202 din 12-07-2013 privind contractele de credit pentru consumatori.

28 january 2023