Credit nerambursat

16 november 2021 69

Buna ziua, stimati juristi. O persoana a luat un credit, pe care nu l-a rambursat. Creditorul a actionat in judecata si a castigat procesul. Peste ceva timp, persoana imprumutata s-a casatorit. In cadrul executarii silite, poate creditorul sa puna sechestru pe bunurile care apartin sotului persoanei debitoare, daca la momentul cand aceasta din urma s-a imprumutat, dar si cand a fost pronuntata hotararea judecatoreasca, nu erau sot si sotie? Va multumesc pentru raspuns.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Nica, o să fie probleme. DVS o să trebuiască să doveți, că bunurile vă aparșine și au fost procurate pînă a fost pronunțat hotărîrea instanței.

18 november 2021