Credit nerambursat

25 september 2019 148

Buna! Am luat un credit de la o companie de microfinantare pe termen de o lună in suma de cinci mii de lei. Am plecat peste hotare, au trecut acuș trei luni și mi-a crescut o penalitate de 18.400 de lei. Ce sa fac in cazul acesta?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Ion,

Cu regret o să fiți obligat să achitați datoria acumulată. Deobicei companiile de mircofinanțare includ în contractele de credit penalități de întârziere foarte mare.

Sigur, Dvs. puteți contesta în instanță această datorie și să încercați să reduceți din penalități, fapt ce legea vă permite.

Dacă aveți nevoie de consultație... mai detaliat suplimentară vă sunt la dispoziție.

O zi bună!

26 september 2019