Credit nerambursat

25 march 2023 185

Buna ziua. Am avut un credit luat de la o companie nebancara, pe care nu l-am rambursat. Creditorul a cedat creanta unei companii de colectare a datoriilor. Are dreptul cesionarul sa verifice, fara permisiunea mea, unde activez si ce salariu am, sa contacteze angajatorul meu? Ieri angajatorul meu a primit o scrisoare in care compania de colectare ii cere ca acesta sa le ofere date despre mine si sa ma atentioneze ca trebuie sa sting datoria in decurs de 15 zile. Ce pot face in aceasta situatie?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Dacă informaţia despre locul de muncă a fost furnizată de dumneavoastră la contractarea creditului... nu este o problemă că v-au notificat la această adresă.
Referitor la informaţia solicitată de la angajator. acesta nu are obligaţia să o furnizeze.
Obligaţia dumneavoastră de a achita datoria oricum se păstrează.
Dacă datele cu caracter personal au... mai detaliat fost incluse în cererea expediată angajatorului... puteţi scrie o plîngere
https://datepersonale.md/about/contacts/

25 march 2023