Credit pentru alta persoana

29 may 2018 59

Buna ziua. S-a luat un credit pentru o alta persoana prin 2008, din el persoana data a achitat 7luni (a fost luat pe 24 luni), s-a ajuns la executor. Executorul a pus sechestru pe cota de pamint in 2013, a vandut-o. A mai luat si banii pentru copil (nascut in 2013). S-au inchis datoriile la banca. Ce pot face ca sa-mi scot banii de la persoana pentru care am luat creditul? Merg la politie/procuratura?

Jurist comments 3

  • Legal consultant

D-na Natalia, nu se ocupă poliţia cu aşa ceva, DVS trebue să vă adresaţi în instanţă cu o cerere de chemare în judecatî, pentru a vă întoarce banii cheltuiţi. Posibel DVS aţi fost intermidiară.

29 may 2018
  • Paralegal

Buna ziua, cred ca politia nu va va ajuta in asemenea caz pentru ca este o cauza civila. Puteti sa va adresati in instanta cum a mentionat colegul meu mai sus, dar va trebui sa dovediti ca ati luat credetul pentru o alta persoana adica trebuie sa aveti careva inscrisuri... mai detaliat ex. recepisa, martori pentru a putea sa va recuperati banii, aftfel ma tem ca va fi greu de dovedit in instanta.

30 may 2018
Valeriu Drăgălin
  • Legal consultant

Bună,
dacă aveți probe că creditul a fost luat în beneficiul altei persoane și că aceasta urma să ramburseze banii dumneavoastră sau să îl achite, urmează să vă adresați în instanța de judecată, dar mă tem că din circumstanțele descrise a expirat termenul de prescripție de 3 ani.

30 may 2018