Credit si datorii

18 february 2019 124

Buna! Am luat un credit si nu lam achitat, din cauza ca nu aveam bani. Compania de creditare a transmis cazul mai departe la o companie de incasare a datoriilor. Acestia mi-au pus penalitati foarte mari. Au dreptu cei de la compania de incasare a datoriilor sa puna penalitati asa mari? Am vreo solutie in acest caz?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Dana,

Penalitate se aplica dacă, a fost prevazuta de contract.
Totodată, poate fi cerută și plata dobânzii de întârziere care, curge prin efectul legii în cazul în care debitorul nu respecta contractul.
De asemenea, Dvs aveți de achitat inclusiv dobânda contractulă și comision de administrare.

Urmează a fi analizat contractul și a se... mai detaliat vedea dacă contractul prevede sau nu clauze abuzive care pot fi anulate.

Ați putea invoca art. 630 Cod civil pentru a reduce clauza penală.
Articolul 630. Reducerea clauzei penale
(1) În cazuri excepţionale, luîndu-se în considerare toate împrejurările, instanţa de judecată poate dispune reducerea clauzei penale disproporţionat de mari. La reducerea clauzei penale, trebuie să se ţină cont nu numai de interesele patrimoniale, ci şi de alte interese, ocrotite prin lege, ale creditorului.
(2) Nu se admite reducerea penalităţii în cazul în care aceasta a fost plătită.

18 february 2019