Credite in timpul concediului de maternitate

13 march 2019 99

O cunostiinta mi-a spus ca daca esti in concediu de maternitate si ai credite neplatite, atunci poti sa te duci sa scrii cerere sa amane datoria pe un timp (precum ca nu ai niciun venit), pana iesi la lucru si abia atunci rambursezi creditul. Exista asa ceva la noi in Republica Moldova? Va multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Anna,

Nu există un temei legal care ar obliga creditorii în contractele de credit sau împrumut oferite de către organizațiile de creditare nebancară să ofere un termen de grație debitorilor aflați în concediu de matertinate.
Este un drept absolut discreționar al Creditorului care, nu poate fi influențat de către debitor, de... mai detaliat a accepta să amâne executarea executării contractului de către Debitor, încheind un acord adițional la contract prin care se modifică termenele/condițiile de executare a obligațiilor de către ultimul.

13 march 2019