Credite neachitate

13 august 2020 233

Buna ziua. Am cateva credite la companii de microfinantare. Eu la moment sunt in concediu de ingrijire a copilului, sotul a revenit acasa de peste hotare din cauza pandemiei si nu reusim sa achitam datorille. Am fost informata ca dosarul urmeaza sa fie transmis in instanta de judecata. Ce riscam in aceasta situatie si ce pot sa fac? Pana acum am achitat regulat, in termen, dar acum chiar nu am bani si avem 3 copii pe care trebuie sa-i hranim.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua Inga,

Înțeleg situația complicată în care vă aflați, însă aceasta nu este temei pentru creditor de a stopa procedura de executare silită a datoriei conform contractului de credit.

Unica soluție este să negociați o tranzacție de împăcare prin care să stabiliți un nou grafic de rambursare.

13 august 2020