Credite neachitate

12 september 2019 283

Bună ziua. Am credite nebancare, acum am ajuns la aşa moment că nu pot să le achit - e prea mare suma de achitare. Ce se va întâmpla în cazul neachitării?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

În cazul în care nu va onorați obligațiile contractuale asumate cu siguranță va trebui sa achitați o penalitate mărimea căreia depinde de ce este prevazut în contract și termenul de întârziere.
De asemenea, creditorul este în drept sa va acționeze în instanța de judecată în vederea încasării datoriei.
In cazul în care... mai detaliat ajungeți la un litigiu depuneți o referință și solicitați reducerea clauzei penale ca fiind prea mare.

Dacă, la încheierea contractului clauzele nu au fost negociate, explicate, nu vi s-a prezentat informație precontractuala cu privire la credit și suma finala care trebuie achitată, inclusiv desfășurat atunci va puteți adresa la Agenția Protecției Consumatorului și Supravegherii Pieței pentru a constata faptul ca clauzele sunt abuzive, după care acționați creditorul în instanță și solicitați nulitatea clauzelor respective.
Constatarea faptului ca clauzele sunt abuzive poate determina nulitatea acestora și poate duce la reducerea sumei totale ce trebuie rambursată de către Dvs.

12 september 2019