Credite neachitate

25 january 2023 242

Buna. Am mai multe credite pe care, din diverse motive, nu am mai fost in stare sa le achit cu regularitate de un aproximativ un an. Am incercat sa aflu daca am fost dat in judecata de creditori si am gasit poe portalul instantelor judiciare numele meu la capitolul cereri si dosare pendinte din luna decembrie. Ce inseamna asta? Care e procedura: sunt deja dat in judecata sau mai am ceva timp? Vreau sa plec peste hotare la sfarsitul lui martie! Daca achit datoriile, scap de nevoie?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Valentina.
Dacă numele dumneavoastră și a companiei de credit sau bancă este in rubrica ,,Cereri și dosare pendinte" atunci în judecată deja este o cerere împotriva dumneavoastră. Pentru a vedea la ce etapă este dosarul copiați numărul dosarului și cu ajutorul acestui număr verificați în rubricile ,,agenda ședințelor", ,,încheieri"... mai detaliat și ,, hotărâri". Verificînd veți vedea dacă este deja o hotărâre sau încheiere pe cauza dumneavoastră.

Dacă achitați datoria desigur scăpați de orice incomoditate.
Numai că în dependență de situație va trebui să achitați și penalități, dobînzi și cheltuieli de judecată.

26 january 2023