Credite neachitate

21 june 2020 138

Buna ziua! Am mai multe credite la companii de microfinantare si nu ma descurc deloc cu achitarea lor. Nu am bunuri care sa-mi apartina si nu lucrez oficial, plus am copil minor la intretinere. Chiar daca mi se faca reducere la credit sau un nou grafic de plata, nu voi putea sa achit, pentru ca nu am niciun venit. Pot sa declar faliment si care ar fi procedura? Care sunt beneficiile si riscurile la declararea falimentului? Unde as putea sa ma adresez pentru ajutor in declararea falimentului?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua Georgeta,

În Republica Moldova nu este reglementat falimentul persoanei fizice.

21 june 2020