Credite neachitate. Care pot fi consecințele?

23 may 2022 250

Buna. Am mai multe credite la companii nebancare, pe care le-am luat pentru alta persoana in care am avut incredere. Aceasta a achitat initial ratele lunare, dar incepand cu ianuarie 2022 nu le mai achita. Eu am încercat sa fac ceva achitari, dar sumele sunt prea mari. Eu sunt mama singura si abea ma descurc cu gazda și copiii. Mi-au venit cateva scrisori la adresa unde am viza de resedinta, dar eu nu locuiesc acolo. Pot avea probleme persoanele la care am viza de resedinta? Unii creditori mi-au acordat termen suplimentar pentru a achita datoriile, dar altii au desfacut contractul si m-au prevenit ca ma dau in judecata. In ce termen de la scadenta platilor pot creditorii sa blocheze conturile bancare și sa transmita dosarul in judecata? Mama mi-a promis ca ma va ajuta, dar va putea abia din luna iulie. Ce pot face ca sa nu ajung in judecata si sa nu-mi blocheze cardurile?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Valeria, eu vă propun să ieșiți la viberul de pe telefonul +37368669950, noi vom discuta.

24 may 2022