Credite neachitate, penalități

22 july 2022 197

Bună ziua. Am mai multe credite de la companii de microfinanțare, pe care nu le pot achita de vreo două luni, penalitățile cresc foarte mult. Cât de mult pot crește penalitățile la un credit? Există vreo lege care limitrează această creștere?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Noroc Sergiu, penalitate o să crească conform contractelor de creditare atâta cât ele există. Ele poate să stopeze, dacă companiile de creditare apelează oficial în instanța de judecată oficial print-o cerere de chemare în judecată.

23 july 2022