Credite neplatite de mai bine de zece ani

29 march 2019 203

Buna ziua. As dori sa stiu si eu cum pot sa aflu cat trebuie sa rambursez pentru credite neplatite de mai bine de zece ani (sigur am fost data in judecata de catre banci). Intreb pentru ca eu nu sunt in tara si nu stiu cum as putea sa aflu. Apartamentul unde stateam a fost vandut, deci nu am acces la scrisori. Va multumesc

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua.
În acest sens urmează sa vă adresați cu o solicitare de i formare direct la banca în cauză.
Puteți încerca prin scrisoare cu aviz de recepție sau sa împuterniciți prin procură pe cineva ca sa se intereseze.
Cunoașteți dacă a fost transmis hotarîrea de incasare spre executare?
La caz, dacă nu sau... mai detaliat adresat spre executare silită in timp, ar fi posibil sa fi expirat termenul de prescripție, în interiorul caruia puteau sa se adreseze pentru încasare a sumei.

29 march 2019