Credite nerambursate, debitorul se afla peste hotare

06 april 2022 196

Buna ziua! Am mai multe datorii la cateva companii de microfinantare si banci. Din diverse motive, nu am achitat ratele lunare de mai mult de jumatate de an. Sunt plecata peste hotare, dar peste 3-4 luni doresc sa revin in tara pe un termen scurt. Ce ma asteapta? Voi putea iesi din tara?

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Legal consultant

Buna ziua,
Totul depinde la ce etapă vă aflaţi.
Dacă cunoaşteţi despre faptul că, aceste companii au înaintat cereri de chemare în judecată cu privire la încasarea datoriilor, atunci este posibil să fi dispuse hotărîri de încasare din contul dvs. a acestor datorii.
Respectiv, în cazul în care există hotărîre, creditorul poate solicita... mai detaliat un titlu executoriude la judecatorie cu care se îndreaptă la executor judecătoresc.
Ulterior executorul poate solicita de la instanţa de judecată dipunerea aplicării interdicţiei de a părăsi hotarele ţării maxim pentru un termen de 6 luni, care ulterior tot prin cerere poate fi prelungit.
În cazul Dvs este necesar de stabilit la ce etapă vă aflaţi, dacă companiile nu au acţionat în judecată puteţi liber veni şi pleca în ţară.
Succese.

06 april 2022