Creditorii m-au dat in judecata

19 august 2021 45

Buna ziua. Am un credit luat de la o institutie nebancara pe care l-am achitat cu regularitate pana a venit pandemia. Apoi am pierdut serviciul, m-am intors din strainate si nu am mai putut sa achit. Creditorii m-au dat in judecata, mi-a venit citatia la sedinta de judecata pe data de 26 octombrie. Ce se poate intampla, la ce sa ma astept?

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Legal consultant

Buna ziua Doamna Luminița,
În cazul de față va fi emisă o hotărâre de către Instanța de judecată prin car veți fi obligată să achitați datoria. Ulterior dacă nu achitați repetat după emiterea hotărârii, creditorul se va adresa către executor judecătoresc care va iniția diferite metode de a stinge datoria dvs.... mai detaliat față de creditor prin care sun (sechestrarea bunurilor mobile și imobile, blocarea conturilor bancare, încasarea banilor depistați pe conturi bancare, impunerea a diferitor măsuri de asigurare pentru a stinge datoria dvs) ș.a.
Succese.

19 august 2021