Creditorii ma ameninta cu inchisoarea

18 december 2021 238

Buna ziua. Am luat vara trecuta 5 credite de la o companie de creditare, de cateva ori le-am prelungit, iar unul l-am rambursat integral. Acum ma telefoneaza juristul companiei si imi spune ca daca nu achit creditul pana la sfarsitul lui decembrie (macar un credit), ei vor fii nevoiti sa scrie o plangere la politie privind savarsirea infractiunii prevazute de art.190 CP, adica escorcherie. Am incercat sa vorbesc cu ei pentru a face un nou grafic de achitari, insa m-au refuzat, Spuneti-mi, va rog frumos, chiar e posibil sa ajung la inchisoare?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Desigur nu putem vorbi despre o infracțiune aici atâta timp cât exista niște contracte la mijloc.

Veți găsi foarte multe răspunsuri la întrebări similare pe portal la rubrica credite.

20 december 2021