Creditorii pot vinde dupa judecata o cota-parte de 25% dintr-un apartament?

29 september 2022 77

Buna ziua. Tatal meu a luat multe credite de la companii de microfinantare. Acesta detine 1/4 cota-parte din apartament. Pe apartamentul vizat a fost aplicat sechestru. La ce sa ne așteptam mai departe? Ce se poate intampla dupa judecata?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
pentru început, creditorii urmează să acționeze în instanță pentru încasarea datoriei, ulterior să transmită la executare, deja acolo, dacă este temei și suma este mare, este posibil să scoată la vînzare cota parte.
urmează să se țină cont că, dacă cotele părți în apartament nu sunt stabilite, atunci executorul v-a aplica... mai detaliat sechestru pe întreg imobilul, ulterior urmînd stabilirea cotelor, în fapt situația se complică și mai tare.

30 september 2022