Creditorii vor să mă dea în judecată

21 march 2022 275

Bună ziua. Am luat 4 credite de la companii de microfinanțare. Acum mă sună şi îmi spun că transmit dosarul în judecată şi că risc 3 ani de închisoare pentru escrocherie. Ce se poate întâmpla?

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Legal consultant

Bună ziua,
Situația se va desfășura cu rmătorul conținut: companiile de la care ați luat credite vor înainta dosar civil în instanța de judecată, va fi emisă o hotăîre cu privire la încasarea datoriei, penalității și cheltuielilor de judecată. Nu riscați să faceți pușcărie pentru niște datorii.

22 march 2022