Creditorul ameninta ca va sechestra casa parintilor pentru o datorie de-a mea

08 february 2022 271

Buna ziua. Am luat un credit de la o companie nebancara, pe care nu l-am rambursat. Creditorul ne ameninta, pe mine si pe parinti, ca va pune sechestru pe casa parintilor. Parintii mei, insa, n-au nicio treaba cu creditul luat de mine. Are dreptul sa-mi ameninte parintii?

Jurist comments 2

Irina Clepalo
  • Legal consultant

Buna ziua,
Nu, nu are dreptul și nu are nicio legătura cu casa părintească.

09 february 2022
  • Legal consultant

Buna Nicolai, în cazul DVS trebuie să apelați cu o plângere la poliție, sau să apelați la telefonul 112, când se vor prezenta cineva de la compania de creditare.

10 february 2022