Creditorul mă amenință că ne va da afară din casa noastră pentru o datorie

26 august 2021 255

Bună ziua. Am luat cu imprumut de la o companie nebancara suma de 35.000 lei pe un termen de 2 ani. Primul an am achitat ratele cu regularitate, dar anul acesta nu le-am mai putut achita. Creditorul m-a somat sa achit pana la sfârșitul lunii august suma de 10.000 lei (2 rate lunare). Dacă nu plătesc, ei vor să ne scoată din casă. Vă rog, ajutati-mă, am 3 copii si nu stiu ce sa fac!

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna d-na Diana, DVS ați gajat casa, dacă nu, cu întrebarea dată nu se ocupă creditorul, dar executorul. Nu mai că creditorul trebue să se adreseze în istanța de judecată, să facă rost de hotărîrea dată și de titlu, depune o cerere la executor și după aceasta se v-a... mai detaliat hotărî întrebarea cu casa, asta nu e așa de repede se soluționează, dacă vă aflați în raza Chișinăului, instanța o să decidă ,undeva prin luna noiembrie, decembrie, fiindcă după pronunțarea hotărîrei trebue să treacă o lună de zile, ca hotărîrea se ăntre ăn vigoare, păbă atunci DVS o să hotărîți întrebarea cu achitarea sumei datornice.

28 august 2021