Crucile de pe marginea drumurilor

09 january 2023 31

Buna ziua. Vreau sa aflu daca legea permite sa fie instalata o cruce pe marginea drumului langa un rau. Crucile care au fost instalate mai mult timp in urma, se permite sa ramana?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua.
În august 2016 a fost un ordin care prevedea demontarea atributelor funerare de pe marginea drumurilor.
De principiu, potrivit legii drumurilor pentru a instala ceva pe marginea drumului trebuie autorizaţie de la administraţia drumurilor şi APL.
Însăşi ordinul nu l-am găsit însă este un comunicat pe tema respectivă
https://www.asd.md/noutati/mersul-lucrarilor-de-demontare-a-insemnelor-funerare-de-pe-marginea-drumurilor/

10 january 2023