Cu ce drep mi-au pus in Aeroportul Zurich deport si din Germania?

01 april 2019 152

Buna ziua. Acum 3 zile in urma am fost deportata de la aeroportul Zurich pentru niste incalcari din nestiinta. Sotul meu e in Germania lucreaza legal (adica documentat), traieste in Germania, dar lucreaza in Elvetia, langa Aeroportul Zurich. Este bolnav si e pregatit pentru operatie in Germania. Fiind aproape de aeroportul Zurich am procurat bilete si am zburat in Elvetia (aeroportul Zurich). Acolo, nestiind limba lor, am cerut un traducator, fiind cu pasaportul biometric si pentru prima data intr-o tara straina. Mi-au pus intrebari: daca am bilet si inapoi; le-am raspuns ca nu. M-au intrebat de bani; sincer imi ramase 30 euro pe care i-am pus pe masa. M-au intrebat adresa unde plec le-am spus adevarul si ca sotul ma asteapta la iesirea din aeroport. Am fost arestata si l-au arestat si pe sot care e bolnav. Au inceput sa intrebe cine este el pentru tine (noi traim impreuna de 6 ani, avem doi copii in comun, dar nu suntem casatoriti). Sotul a doua zi a adus toate documentele de la medici si de la lucru si au fost in ordine. Mi-au spus ca daca aveam certificat de casatorie, aveau sa ma lase sa trec vama, dar asa m-au deportat din Elvetia si din Germania. Cu ce drept au facut-o ei? Eu doar n-am stiut, nimeni nu m-a prevenit?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Olga,

Întrebările ridicate de către Dvs se refera la legislația Elveției și ar fi cazul sa consultați un avocat elvețian.

01 april 2019