Cu cine va rămâne copilul minor în cazul divorțului?

17 october 2018 100

Vreau să divorțez, însă avem copil minor de un an și 7 luni. Tatăl copilului nu vrea să-l lase cu mine. El are lucru bine platit și apartament comun. Eu imediat după absolvirea academiei am rămas însărcinată respectiv nu am lucrat. Întrebarea e următoarea - care e practica judiciară în astfel de situații? Cu cine rămâne copilul? Mersi anticipat de răspuns!

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Inna,
Practica judiciară arată că de regulă instanțele judecătorești sunt predispuse să ofere custodia asupra unui copil de o vârstă foarte fragedă mamei, însă dacă tatăl dispune de suficiente surse financiare, ar putea să-și procure sau sa închirieze o locuință singur, și ar putea angaja o bonă sau poate bunicii... mai detaliat ar putea sta cu copilul, s-ar putea ca instanța să adopte o hotărâre în favoarea mame.

17 october 2018
Nicolae Ilco (Calin)
  • Paralegal
  • Other violations

Salutare

Conform art. 63, Codul Familiei:

Articolul 63. Domiciliul copilului minor
(1) În cazul cînd părinţii locuiesc separat, domiciliul copilului care nu a atins vîrsta de 14 ani se determină prin acordul părinţilor.
(2) Dacă un atare acord lipseşte, domiciliul minorului se stabileşte de către instanţa judecătorească, ţinîndu-se cont de interesele şi părerea copilului... mai detaliat (dacă acesta a atins vîrsta de 10 ani). În acest caz, instanţa judecătorească va lua în considerare ataşamentul copilului faţă de fiecare dintre părinţi, faţă de fraţi şi surori, vîrsta copilului, calităţile morale ale părinţilor, relaţiile existente între fiecare părinte şi copil, posibilităţile părinţilor de a crea condiţii adecvate pentru educaţia şi dezvoltarea copilului (îndeletnicirile şi regimul de lucru, condiţiile de trai etc.)
(3) La determinarea domiciliului copilului minor, instanţa judecătoreasă va cere şi avizul autorităţii tutelare teritoriale în a cărei rază teritorială se află domiciliul fiecăruia dintre părinţi.

Servus

18 october 2018