Cu mancarea ta la cinema?

29 may 2019 132

Bună! Aș dori să aflu dacă pot intra liber cu mîncarea mea (popcorn, chips) la cinema, fără să fiu obligat să procur anume din zona cinematografului. În Rusia știu că am dreptul să intru chiar dacă la intrare îmi spune că se interzice, îi explic celui de la întrare că ei au dreptul să-mi interzică intrarea doar dacă perturbez ordinea publica sau dacă deteriorez proprietatea companiei + limită de virstă pentru copii. Cum e situația la noi în țară? Dacă deja am procurat bilet, în ce cazuri îmi pot interzice intrarea?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Dacă instituția data restrictioneaza acest fapt atunci nu puteți deoarece este politica lor internă care se conduce de regulamentul acestora, dat fiind faptul că este o instituie de drept privat, în cazul in care la loc vizibil nu se interzice acest fapt orin diferite inscripții sau un angajat al... mai detaliat cinematografului nu vă face observație puteți în mod liber.

30 may 2019