Cu mașina peste hotare

09 july 2019 30

Bună ziua. Vreau să plec la Odesa pe 4 zile. Mașina am procurat-o nu demult, dar e pe numele lui tata. Încă nu am procură. Asigurarea și testarea tehnică e făcută pe numele proprietarului vechi. De ce documente am nevoie ca să plec fără probleme?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna ziua!

Stimate D-le Grigore,
Ar fi cazul să încheiați un contract de comodat în formă autentificat notarial (pentru a exclude dubiile oricui în vamă, precum și alte îndrebări sau inconviniente ce pot să vi le creeze intenționat Poliția de frontieră sau vameșii). Nu aveți necesitate de procură (procura niciodată nu a... mai detaliat oferit și nici în prezent nu oferă dreptul de a conduce vehicolul).
Încheiați un contract de asigurare pe numele tatălui cu numări nelimitat de persoane pentru a fi condusă. De asemenea, aveți necesitate de Carte verde pentru ieeșirea cu automobilul peste hotare. Nu uitați să aveți revizia tehnică în regulă și certificatul de înmatriculare provizoriu al automobilului.
Nu în ultimul rând aveți necesitate de documentul de călătorie, fie acesta un pașaport moldovenesc sau românesc, fie cartea de identitate românească.

Călătorie fără peripeții!

Succes.

11 july 2019