Cu privire la port de arma si permis de port-arma

28 april 2018 95

Spuneti-mi, va rog, este vreo incalcare de lege daca merg la serviciu (unde activez in paza) cu arma personala? Dețin permis de port-arma, arma se afla tot timpul dezarmata si in toc. Va multumesc!

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Advocate trainee

Bună, Igor.

Legislația nu prevede nicio interdicție aplicabilă situației dumneavoastră. Dacă acțiunile dumneavoastră nu încalcă în niciun fel prevederile contractului încheiat cu angajatorul, atunci nu reprezintă o încălcare.

Totuși, Legea privind regimul armelor şi al muniţiilor cu destinaţie civilă prevede anumite condiții de port al armelor letale şi neletale supuse autorizării. Așadar,... mai detaliat arma poate fi purtată numai de titularul permisului corespunzător, cu îndeplinirea cumulativă a următoarelor condiții:
a) să fie asigurată în cazul în care, în condiţii de uzină, este prevăzut să aibă piedică de siguranţă şi să nu fie armată;
b) să stea în permanenţă introdusă în toc, în loc ascuns vederii, cu excepţia situaţiilor în care persoana este autorizată, potrivit legii, să o aplice;
c) să se afle în permanenţă numai asupra sa şi să nu fie transmisă în nicio formă unor alte persoane;
d) să fie însoţită de documentul care atestă dreptul de port şi de folosire.

Încălcarea acestor reguli atrage răspunderea contravențională.

O zi bună.

28 april 2018